Rozvoj festivalu

Idea Festivalu vzešla z dlouhodobého záměru několika Brňanů uskutečnit společenskou akci ve zdravém duchu. V návaznosti na předchozí spolupráci vznikl záměr uspořádat akci pro příznivce zdravého způsobu života a to tematicky zaměřený bál. Ten se nakonec neuskutečnil, ale přešel do vize festivalu, který původní ideu uzavřené akce pro užší okruh lidí nahradil konceptem akce otevřené, realizující různé záměry a cíle s vysokým stupněm synergie. Záměr uspořádat „něco pro sebe“ dostal zcela jinou hodnotu – „společně uspořádáme něco pro jiné“ (denní program); společenská rovina byla ponechána na večerní části akce.

Festival zdraví a pohody vznikl v roce 2011 jako výsledek spolupráce lidí, kteří se nadchli udělat společně něco, co posune náš společný životní prostor o kousek dál. Realizace prvního ročníku festivalu využila dobře fungující Bystrcké farmářské trhy při OREA Wellness Hotelu Santon, které mimochodem byly první farmářské trhy v Brně, a vedle nich postavila komplexní akci orientovanou na zdravou stravu, zdravý pohyb a zdravou mysl. Součástí akce se staly i bylinkové trhy – opět první svého druhu v Brně a další asi dvě desítky aktivit. Úspěch prvního ročníku byl neuvěřitelný. Jednak to bylo zřejmé z naladění návštěvníků a pořadatelů, všude vládla velmi pozitivní nálada. Podle odhadu se festivalu zúčastnilo 15.000 návštěvníků, kvůli nimž se musely posilovat i spoje MHD, a když se po festivalu vyhodnocovala anketa, které se zúčastnilo více než 600 respondentů, přišla další skvělá zpráva: prakticky 100% spokojenost návštěvníků. 

graf

Po úspěchu v roce 2011 se pořadatelé rozhodli pokračovat organizováním druhého ročníku Festivalu zdraví a pohody 2012. Novinkou bylo zapojení Festivalu do celoměstské kampaně Brno-Zdravé město, jejíž se stal festival hlavní akcí. V roce 2012 i díky pořádání Festivalu a dalších projektů získal OREA Wellness Hotel Santon, hlavní pořadatel Festivalu, prestižní cenu TOP Odpovědná firma. V roce 2012 získal Festival i prvního velkého sponzora – společnost Hortim.

V roce 2013 je realizován třetí ročník Festivalu. Specifickým cílem pořadatelů pro tento rok je stabilizace procesů, organizace festivalu a jeho profesionalizace tak, aby probíhal ve větším klidu a bez zbytečného vypětí. Festival přináší i nové aktivity (minikurz autorehabilitačních technik, stan se skautskými aktivitami, sál se stolními hrami pro děti i dospělé, ochutnávku plavaní miminek s rodiči v bazénu, více zdravých dobrot, čajovnu ad.). A také tento nový web. Přednášejícími v roce 2013 byli: Mgr. Margit Slimáková, Ph.D.: Zdravá výživa pro každého (proč bychom se měli stravovat zdravě a jak nejlépe posuzovat jednotlivé potraviny? Jaká jsou nejlepší výživová doporučení? Co jsou ty nejkvalitnější potraviny? Detailněji o fytochemikáliích, geneticky modifikovaných potravinách a bio potravinách. V rámci vystoupení možnost diskutovat o jakýchkoliv zdravotních otázkách podle konkrétního zájmu publika); doc. RNDr. Ing. Pavel Stratil, Ph.D.: Zdraví a potraviny z pohledu biochemie (Co to je zdravá potravina a nezdravá potravina v biochemickém smyslu, problematika volných radikálů, antioxidantů, výhody rostlinné stravy a případně syrové stravy, problematika denaturace, problematičnost živočišných produktů atd.) a Prof. PhDr. Vladimír Smékal, CSc.: Zdravý duch ve zdravém těle (Duchovní kultura osobnosti a zdravý životní styl. Duševní rozvoj člověka, cesta ke štěstí, kvalita života. Smysl a hodnota života. Duševní zdraví, duševní hygiena, zvládání stresu a strastí, práce s emocemi atd.). Seznam všech aktivit v roce 2013: Farmářské trhy, Zelené trhy, Bylinková poradna, Zelená restaurace, Zelené občerstvení, Přednášky o zdraví a duši, Čajovna, Meditační dílna, Meditační koutek, Tai-chi, Jóga, Jóga pro děti, Plavání s dětmi, Kondiční cvičení s trenéry, Kompenzační cvičení, Cyklojízda, Stolní hry pro děti i dospělé, Skautské centrum, Dětské prolézačky, Minikurz výcviku psů, Poradna pro zvířátka, Tvoření mandaly, Umělecké dílny, Malování s dětmi, Malování na obličej, Výstava obrazů, Výstava Učíme se příběhy.).

Rok 2014 pokračoval v úspěšném konceptu z předchozích let s podobným pozitivním ohlasem i návštěvností. Krátce po festivalu však hlavní patron festivalu, OREA Wellness Hotelu Santon, prošel reorganizací včetně personálních změn i změn priorit a budoucnost festivalu se stala ohrožena. Zbytku týmu se podařilo najít nového partnera, který porozuměl vizi Festivalu a chtěl ho sdílet, a s ním se přes řadu obtíží rozhodl pokračovat pátým ročníkem...

Rok 2015 je pátým ročníkem a přináší zásadní změnu - přesun Festivalu do malebného Lužáneckého parku. Samozřejmě i spousta nových aktivit jako je fenomenální brněnský Cirkus Legrando...

Banner FZP web

Rok 2016 je již šestým ročníkem a jako v předchozím roce proběhne v Lužánkách...

Sobota, 24. září 2016
Lužánky - středisko volného času
Brno, Lidická 50 a okolní Lužánecký park

Díky dobrovolnické práci a podpoře sponzorů je na akci a všechny její aktivity volný vstup >>>